Duurzame laadoplossingen die inspelen op een snel veranderende behoefte
De transitie naar duurzame energie is in volle gang. Voor veel bedrijven is een belangrijk onderdeel hiervan de elektrificatie van het wagenpark, hetgeen resulteert in een snelle toename van het aantal elektrische (lease)auto’s. Maar ook particulieren stappen steeds vaker over op elektrisch rijden. De vraag naar openbare laadplekken neemt hierdoor in een steeds sneller tempo toe. Daardoor is er behoefte aan oplossingen om parkeervoorzieningen op een snelle en duurzame manier voor te bereiden op de toekomst met een sterke groei van het aantal elektrische auto’s.
Van de redactie Vexpansie | Tekst: Sander van der Veeke, CEO e-RS Nederland
Alle nieuwe auto’s moeten vanaf 2030 emissievrij zijn, vindt de overheid. Vanaf 2035 kun je ook in de rest van Europa geen nieuwe benzine- of dieselauto’s meer kopen. Vanaf dat moment komen er alleen nieuwe elektrische auto’s op de markt. Met deze maatregel wil de Europese Unie in 2050 klimaatneutraal zijn (Bron: kvk.nl)
We zien echter dat de transitie wellicht te snel gaat voor het stroomnet. Het net moet verzwaard worden om aan de stijgende vraag te kunnen blijven voldoen. Daarom is het gebruik van groene energie cruciaal.
Zo heeft de gemeente Nieuwegein deze zomer ruim 400 zonnepanelen laten aanbrengen boven op een bestaande parkeergarage. De hiermee opgewekte stroom wordt ingezet om zoveel mogelijk installaties in de parkeergarage te voeden, waaronder de nieuwe laadpalen. Een goede energiebalans tussen vraag en aanbod is daarbij essentieel. “We hebben gekozen voor e-RS specifiek vanwege de wijze van dynamic load balancing, maar ook de compacte dubbele wall socket en de modulariteit waren doorslaggevend”, aldus Peter Bosschaart, medewerker parkeervastgoed van de Gemeente Nieuwegein.
Hoe speel je slim in op de toekomst met je laadoplossing?
Aan de hand van de volgende vragen wordt bepaald wat er daadwerkelijk op een bepaalde locatie nodig is. Hoeveel beschikbare energie is er op de locatie op dit moment, lopen er aanvragen bij de netbeheerder of zijn er plannen voor zonnepanelen op de parkeergarage of het parkeerterrein? Afhankelijk van de beschikbare energie op dit moment en in de nabije of verre toekomst, zal de behoefte aan laadpunten verschillen. Een modulaire oplossing zou dan een mogelijkheid kunnen zijn. De laadpunten worden aangesloten op een centrale straatkast, de Charging Master, die zowel in de openbare ruimte als inpandig geplaatst kan worden. In deze Charging Master wordt gebruik gemaakt van industriële laadcomponenten. Er kan voor worden gekozen om te starten met slechts een beperkt aantal laadpunten en op een later moment eenvoudig uit te breiden naar maximaal 12 of 24 laadpunten per stroomkast door het eenvoudig toevoegen van extra laadcomponenten. De beschikbare stroom wordt op een slimme manier verdeeld en ingepland door middel van C&EMS software (Charge & Energy Management System). De C&EMS software communiceert rechtstreeks met de laadcontrollers en dus niet vertraagd via de Cloud. De software kan zelfs rekening houden met de weersvoorspelling in combinatie met aanwezige zonnepanelen en met de werkelijke en verwachte energietarieven van de dag. Bovendien is het ook een zelflerend systeem op basis van Artificial Intelligence. Indien er bezoekers zijn die regelmatig hetzelfde parkeerpatroon laten zien, kan ook daarop ingespeeld worden. Het laden kan dan bijvoorbeeld uitgesteld worden naar momenten waarop de elektriciteit goedkoper is.
Een duurzame veilige oplossing
Naast het feit dat een modulaire oplossing schaalbaar is, is deze in vergelijking tot traditionele losse laadpalen ook duurzaam en veilig. De industriële componenten gaan gemiddeld veel langer mee. Aangezien er geen elektronica in de laadpalen zelf aanwezig meer is, zullen deze dus niet om de zoveel tijd vervangen hoeven te worden. Daarnaast kan de installatie ook eenvoudig aangepast worden naar nieuwe technologieën zoals bijvoorbeeld bi-directioneel laden en is deze dus future-proof. Ook het onderhoud is veel eenvoudiger, aangezien bij problemen enkel de defecte onderdelen in de kast vervangen dienen te worden, en geen aanpassingen aan het laadpunt zelf. De afwezigheid van de elektronica in de laadpaal zelf zorgt er ook voor dat deze alleen onder stroom staat als er een auto daadwerkelijk aan het laden is. Hierdoor is er geen extra aanrijdbeveiliging nodig. Sommige opdrachtgevers willen dit echter wel zoals op onderstaande foto te zien is.
Meer informatie
Bekijk meer artikelen
ElaadNL publiceert vernieuwde cybersecurity-eisen laadpalen
ElaadNL heeft, in nauwe samenwerking met het European Network for Cyber Security (ENCS), de vernieuwde cybersecurity-eisen voor laadinfrastructuur van elektrische voertuigen gepubliceerd.
Lees meerLancering nieuw dataplatform voor laadpalen: DOT-NL
Tijdens het jaarlijkse event van de Nationale Agenda Laadinfrastructuur is het dataplatform DOT-NL gelanceerd. Dit platform bundelt actuele informatie over het Nederlandse laadnetwerk.
Lees meerElaadNL introduceert laadplanologie: laadvraag geografisch verplaatsen om stroomnet te ontlasten
Netcongestie en de groei van elektrisch vervoer maken het noodzakelijk om niet alleen te kijken naar wanneer het beste kan worden opgeladen (slim laden), maar ook waar het beste in de laadvraag voorzien kan worden.
Lees meerNetbewust laden elektrische auto maakt verschuiving laadpiek mogelijk
Uit een grote proef van Enexis, Vattenfall, de provincies Noord-Brabant en Limburg blijkt dat het netbewust laden van elektrische auto’s bij openbare laadpalen een verschuiving van de laadpiek mogelijk maakt.
Lees meerNieuwegein staat opladen elektrische auto met kabel over stoep toe
Nieuwegein maakt het voor inwoners zonder eigen oprit mogelijk om hun elektrische auto op te laden met stroom vanuit huis. Mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan.
Lees meerDigitaal ‘vangnet’ maakt weg vrij voor elektrische auto’s laden zonder overbelasting stroomnet
Door het opladen van elektrische auto’s lokaal slim aan te sturen en een digitaal ‘vangnet’ toe te voegen, kunnen veel meer EV's probleemloos geladen worden binnen zonder overbelasting van het stroom. Het onderzoeksproject SmoothEMS met Gridshield, wordt hiermee succesvol afgerond.
Lees meer