NEN 9120 en de gevolgen voor parkeren | Reactie Vexpan Expertteam
Gisteren nam minister Keijzer de nieuwe NEN 9120 – Toegankelijkheid Gebouwen – in ontvangst tijdens de Bouwbeurs. Toegankelijkheid voor alle gebruikers, je zou zeggen: daar kan toch niemand op tegen zijn. Toch hebben wij vanuit Vexpan commentaar geleverd op het ontwerp voor deze NEN en verzocht om het aantal parkeerplaatsen dat NEN 9120 adviseert niet te verhogen ten opzichte van de bestaande praktijk.
Zoals NEN het zelf omschrijft: “Met NEN 9120 leggen we de basis voor gebouwen die bruikbaar en uitnodigend zijn voor álle gebruikers, ongeacht hun achtergrond, leeftijd of mogelijkheden. Deze norm brengt de principes van ‘universeel ontwerp’ tot leven – oplossingen die iedereen begrijpt en graag gebruikt.”
Voorstel verhogen aantal gehandicaptenparkeerplaatsen
In het concept heeft de normcommissie voorgesteld om het aantal parkeerplaatsen voor gehandicapten te verhogen van 2% van het aantal plaatsen naar 5% van het aantal parkeerplaatsen.
Onderbouwing Expertteam
De motivatie van een aantal Vexpan-leden en het Expertteam was en is dat het aantal onbezette gehandicaptenplaatsen in parkeergarages nu al fors is. Wij staan in Nederland voor een forse uitbreiding van het aantal gebouwde parkeerkeervoorzieningen. Het rijk zet alles op alles op meer woningbouw tot stand te brengen en in ons dichtbevolkte land is het nu al lastig om daarvoor voldoende ruimte te vinden.
Voorkom leegstand
Gebouwd parkeren is daarbij onontkoombaar, maar blijkt vaak de bottleneck voor de realisatie van nieuwbouwprojecten. Het bouwen van parkeerplaatsen is kostbaar en zelden tot nooit rendabel te maken met het heffen van parkeergelden. En dus is het onverantwoord om zonder deugdelijke onderbouwing kosten te maken voor parkeerplaatsen die vooral leeg komen te staan.
Reactie normcommissie
De reactie van de normcommissie is dat er inmiddels 250.000 gehandicaptenkaarten in Nederland zijn en dat daarnaast sprake van vergrijzing is. Dat bovendien het openbaar vervoer slecht toegankelijk is voor mensen met een beperking, waardoor deze meer reisbewegingen maken met eigen vervoer. Deze motivatie overtuigd geenszins. Het aantal gehandicaptenkaarten ten opzichte van het aantal personenauto’s bedraagt circa 3%. Bovendien wordt juist aandacht gegeven aan het beter toegankelijk maken van parkeerplaatsen op de openbare weg met behulp van onder andere het onlangs geïntroduceerde ParkerenPlus.
De toevoeging in de norm dat het aantal parkeerplaatsen ook behaald mag worden in de (directe) omgeving van een gebouw op straat, is slechts een klein doekje voor het bloeden. Onduidelijk is op welke manier plantoetsers bij de beoordeling van nieuwbouwplannen dit kunnen en mogen toetsen.
Advies
Geadviseerd wordt daarom om de aanbevelingen in NEN 9120 voor het aantal gehandicaptenplaatsen niet te volgen en in PvE’s voor parkeergarages een aantal plaatsen vast te stellen dat overeenstemt met het verwachte gebruik. In het algemeen blijkt dan 1% tot 2% in parkeergarages te volstaan.
Meer informatie
> Expertteam
> Eerdere oproep
> NEN 9120
Meer nieuws
Parkeerbeleid en het effect op de populariteit van de miniauto in Amsterdam
Amsterdam past regeling emissieloze brommobielen en miniauto's aan.
Lees meerIntertraffic Amsterdam & EPA Parking Day 2026
Terugblik op waardevolle bijeenkomsten tijdens Intertraffic en EPA Parkingday.
Lees meerVerplaatsings- en Bestedingsonderzoek 2025: bereikbaarheid blijft belangrijke randvoorwaarde
Begin februari zijn de resultaten gepubliceerd van het Verplaatsings- en Bestedingsonderzoek 2025. Inschrijving 2026 is gestart.
Lees meerCROW: nieuwe Leidraad Toegankelijkheid
CROW publiceerde de Leidraad Toegankelijkheid, gericht op het toegankelijk inrichten, beheren en handhaven van de openbare ruimte en mobiliteitsvoorzieningen.
Lees meerDe menselijke maat in een veranderende parkeerwereld: een interview met Hans ten Barge
In de reeks "Markante personen in de parkeerwereld" spreken we vandaag met Hans ten Barge.
Lees meerVan parkeerdruk naar leefruimte
Ede en Den Haag laten zien dat door parkeren te benaderen als een gedragsvraag, ruimte kan ontstaan voor leefbaarheid, woningbouw en betaalbaarheid.
Lees meerOp de hoogte blijven?
Wil je op de hoogte blijven van onze nieuwsberichten? Meld je dan aan voor de nieuwsbrief. Of volg ons op onze sociale media.