Proef met Park + Switch-hub in Amsterdam
Ondernemers die in de zero-emissie binnenstad van Amsterdam moeten zijn, maar nog geen elektrisch vervoer hebben, kunnen een elektrisch voertuig huren in een hub. De ‘Park + Switch’ bevat onder andere elektrische scooters, bakfietsen en brommobieltjes. Het doel van de proef, die een jaar gaat duren, is de overstap naar uitstootvrij vervoer te stimuleren.
Park + Switch
Veel binnensteden zijn, net zoals de Amsterdamse binnenstad autoluw geworden om die binnenstad aantrekkelijk te maken om er te werken, te wonen, te ontspannen en te ondernemen. Het stadslogistieke verkeer blijft echter groeien. Gemeenten denken daarom samen met ondernemers na over het verminderen van de druk op de openbare ruimte. De inzet van kleinere, elektrische voertuigen is een van de oplossingen. Ondernemers die geen (klein) elektrisch voertuig hebben, kunnen er een huren op het overstappunt ‘Park + Switch’. Amsterdam is met deze proef gestart.
In de Piet Heingarage kunnen ondernemers hun voertuig parkeren en overstappen op een elektrisch voertuig. Via een app is zowel de parkeerplek als het vervolgvoertuig te regelen. Het is niet voor iedereenhandig: als je veel spullen nodig hebt voor een klus in de binnenstad, ga je niet via een hub. Maar voor zo’n 10% van de stadslogistieke voertuigen is het zeker mogelijk.
Leren van de proef
De EU ondersteunt de Amsterdamse proef die onderdeel is van het MoLo Hubs-project in vijf Europese steden. Het is een van de Europese projecten om te kijken hoe gemeenten en bedrijven succesvol hubs kunnen inzetten. In de proef kijkt de gemeente Amsterdam naar een app om gebruik te maken van de Park + Switch, wat de kosten en tarieven zijn, hoe gebruikers de hub ervaren en wat het hun oplevert, wat we er in de binnenstad van merken en welke segmenten zich lenen voor de hub. Ook moet de proef een antwoord geven op de vraag of dit wel een publieke taak is. Of dat het een verdienmodel is voor private partijen als Q-park of de RAI.
Meer informatie
> P+S
Meer nieuws
Parkeerbeleid en het effect op de populariteit van de miniauto in Amsterdam
Amsterdam past regeling emissieloze brommobielen en miniauto's aan.
Lees meerIntertraffic Amsterdam & EPA Parking Day 2026
Terugblik op waardevolle bijeenkomsten tijdens Intertraffic en EPA Parkingday.
Lees meerVerplaatsings- en Bestedingsonderzoek 2025: bereikbaarheid blijft belangrijke randvoorwaarde
Begin februari zijn de resultaten gepubliceerd van het Verplaatsings- en Bestedingsonderzoek 2025. Inschrijving 2026 is gestart.
Lees meerCROW: nieuwe Leidraad Toegankelijkheid
CROW publiceerde de Leidraad Toegankelijkheid, gericht op het toegankelijk inrichten, beheren en handhaven van de openbare ruimte en mobiliteitsvoorzieningen.
Lees meerDe menselijke maat in een veranderende parkeerwereld: een interview met Hans ten Barge
In de reeks "Markante personen in de parkeerwereld" spreken we vandaag met Hans ten Barge.
Lees meerVan parkeerdruk naar leefruimte
Ede en Den Haag laten zien dat door parkeren te benaderen als een gedragsvraag, ruimte kan ontstaan voor leefbaarheid, woningbouw en betaalbaarheid.
Lees meerOp de hoogte blijven?
Wil je op de hoogte blijven van onze nieuwsberichten? Meld je dan aan voor de nieuwsbrief. Of volg ons op onze sociale media.