Aanscherping sprinklereisen voor parkeergarages onder woongebouwen

Gepubliceerd op: 18 maart 2025

Sinds de aanscherping van het Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl) zijn sprinklerinstallaties wettelijk aangeschreven voor parkeergarages onder woongebouwen bij het overschrijden van specifieke afmetingen. In dit artikel beschrijft Kirsten Verhoeven haar onderzoek naar de mogelijkheid deze parkeergarages te beveiligen met andere uitgangspunten dan standaard is aangehouden in het sprinklervoorschrift. En hoe werkt deze theorie dan in de praktijk?

 

Met het ingaan van het Bbl in januari 2024 zijn de sprinklerinstallaties wettelijk aangeschreven voor onder andere parkeergarages die groter zijn dan 1.000 m², gelegen onder woongebouwen hoger dan 13 meter. Om er zeker van te zijn dat de vereiste sprinklerinstallatie de gewenste kwaliteit heeft, moet deze beschikken over een geldig inspectiecertificaat. Dit betekent dat deze moet worden uitgevoerd volgens een sprinklervoorschrift. De mate van overschrijding van deze grenswaarden heeft geen invloed op de mate van beveiliging. Een parkeergarage van 1.100 m² onder een klein appartementencomplex moet vanuit het sprinklervoorschrift worden uitgevoerd met dezelfde uitgangspunten als een parkeergarage van bijvoorbeeld 11.000 m² onder een groot appartementencomplex. Terwijl de risico’s bij brand heel anders kunnen zijn.

Onderzoekskader
Bij de parkeergarages met een beperkte overschrijding is de mate van beveiliging daardoor wellicht zwaarder dan nodig om de risico’s te dekken. Voor gebouwen waarbij de risico’s zo uit elkaar liggen, is het bepalen van een alternatieve manier van beveiligen erg lastig. Naast de minimale grenswaarden uit het Bbl, is in het onderzoek rekening gehouden met een kader met maximale grenswaarden om de mate van risicospreiding beperkt te houden. Het bepalen van de alternatieve manier van beveiligen is gebaseerd op het onderzoekskader.

 

Voor de maximale grenswaarden geldt dat de parkeergarage een maximale oppervlakte van 2.500 m² mag hebben en dat het gebouw niet hoger mag zijn dan 20 meter. Waarbij er in de parkeergarage geen (semi) automatisch parkeersysteem aanwezig is en er geen directe verbinding aanwezig is met de woonfunctie. Om binnen het onderzoekskader de minst gunstige situatie te onderzoeken, is er gekeken naar besloten parkeergarages. In een besloten parkeergarage zal de temperatuur namelijk sneller stijgen en de rook heeft minder de kans om naar buiten te stromen.

 

Meer informatie
> Lees verder op Brandveilig.com

 

Tags

brandveiligheid sprinkler parkeergarage

Meer nieuws

Informatiebijeenkomst NEN 9120 Toegankelijkheid van Gebouwen

NEN organiseert 16 mei een informatiebijeenkomst over NEN 9120. Deze beschrijft wat er nodig is om gebouwen toegankelijk en bruikbaar te maken voor een brede groep gebruikers. Vexpan heeft aanvullend advies.

Lees meer

Servicekosten parkeerapp EasyPark omhoog

Gebruikers van EasyPark kregen afgelopen weekend een mail van de parkeerapp. De servicekosten gaan per 1 mei omhoog, waardoor parkeren duurder wordt. Het AD zet de parkeerapps op een rij. 

Lees meer

Aanscherping sprinklereisen voor parkeergarages onder woongebouwen

Sinds de aanscherping van het Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl) zijn sprinklerinstallaties wettelijk aangeschreven voor parkeergarages onder woongebouwen bij het overschrijden van specifieke afmetingen.

Lees meer

Bestuurswisseling Vexpan 2025: voorstellen nieuwe leden

Het Vexpan bestuur heeft een nieuwe samenstelling. Graag stellen wij Joan van Yperen van Tobias Fiscaal voor als nieuw bestuurslid. Als aspirant bestuurslid draait Chantal van der Wolk van gemeente Hoorn alvast mee.

Lees meer

Vervangen dekvloeren en stopzetten wapeningscorrosie

Projectinformatie | In de parkeergarage onder Het Raadhuis te Amstelveen bleek in 2022 sprake te zijn van grote delen losliggende dekvloeren. Bij lokaal herstel hiervan werd vast gesteld dat ook sprake was van betonschade met wapeningscorrosie in de onderliggende constructieve vloer.

Lees meer

Herkeuring ESPA Award: Kans op vernieuwde kwaliteitsonderscheiding voor parkeergarages

Parkeergarages kunnen opnieuw in aanmerking komen voor een vernieuwde ESPA Award van de European Parking Association (EPA). Parkeergarages die meer dan zeven jaar geleden het keurmerk hebben ontvangen, krijgen een uitnodiging van Vexpan voor de herkeuring.

Lees meer
1 2 3 24

Op de hoogte blijven?

Wil je op de hoogte blijven van onze nieuwsberichten? Meld je dan aan voor de nieuwsbrief. Of volg ons op onze sociale media.

Ja, stuur mij de nieuwsbrief